İSO Belgesi Ne İşe Yarar?


İSO Belgesi Ne İşe Yarar?

Bir mal üretiyor ya da bir hizmet sunumu üzerinde bir ticari işletme sahibi bulunuyor iseniz, bu işletmenizi, kuruluşunuzu, uluslararası standartlarda çalışan bir seviyeye yükseltebilirsiniz. Temel anlamda bu işlemleri gerçekleştirebilmenizin karşılığında, İSO belgesi ne işe yarar? İfadesi yer almaktadır. Almış olduğunuz İSO belgesi sizin yani işletmenizin bağımsız kuruluşlar tarafından, üçüncü taraf denetiminin gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Yapılan bu gerçekleştirme, denetim işlemleri neticesinde, işletmeniz tecrübesini, kalitesini ortaya koymakta, standartlarını yükseltmektedir. İSO belgesi sayesinde büyük ya da küçük çaplı her türlü işletme, mal üreten ya da hizmet sunan her türlü işletme, yapmış olduğu tüm faaliyet süreçlerini belge altına almakta, bu süreçleri resmi olarak tanımlamakta ve uluslararası piyasada kabul gören bir hizmet çeşitliliği haline dönüştürmektedir

 

İSO Belgesi Nedir?

İSO standartlarının işletmeler tarafından sağlandığını gösterilen bir (belge) evrak ifadesi, tam olarak, İSO belgesi nedir? Sorusunun karşılığıdır. İSO tarafından geliştirilmiş standartlar anlamına da gelmektedir. Müşteri odaklı yaklaşım anlayışının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Firmaların kazançlarının büyümesi, pazar paylarının büyümesi, müşteri bağımlılığında yükselme sağlanması amacıyla tedarik edilen, elde edilen, işletmelere verilen bir belge olarak değerlendirilmesi mümkündür. Temel prensip müşteri odaklı anlayıştır. Her bir kuruluş, her bir işletme kendi müşterilerini detaylı olarak  tanımakta, uluslararası standartlar kapsamında işletmesini genişletmekte, şekillendirmekte ve hizmet kalitesini arttırmaktadır. Alınmış bu belge sayesinde, standartları yükseltmekte, kalite standartları maksimum seviyeye çıkmakta ve şirketin kar marjı yükselip, uluslararası pazarda rekabet gücü etkin hale getirilmektedir. İso Belgesi tüm dünyada 3 yıllığına verilir. Bu 3 yıl içerisinde 1 Ana Denetim ve en az 2 Gözetim Denetimi gerçekleştirilmek zorundadır. Firma isteği doğrultusunda bu periyod sıklaştırılabilir.


İSO Belgesi Almanın Sağladığı Avantajlar

Herhangi bir işletmenin, mal üreten ya da hizmet sunan bir işletmenin İSO belgesini elde etmesi ile  avantajlara sahip olacağı bilinen bir gerçektir. İSO belgesi ne işe yarar ya da İSO belgesi almanın sağladığı avantajlar nelerdir? Gibi sorun karşılığında, işletmelere yönelik ticari anlamda katkı şeklinde genel bir tanımlamanın yapılması da mümkündür. Fayda kelimesinin alt başlıklarını da, aşağıda belirtilen şekillerde tanımlamak, belgeye verilen önemi ortaya çıkaracaktır.
1.  İSO belgesine sahip olan bir firmanın tedarikçi zincirinde gelişme yaşanacaktır. Daha fazla tedarikçi, işletmeye ulaşacak, tedarikçiler ile sağlıklı ilişkiler kurulacak ve bu sayede, işletmenin pazar payı yurtiçi piyasa ve yurtdışı piyasada yükselecektir.
2.  İSO belgesine sahip olan bir işletme, dünya ülkeleri ile entegre olacak, sadece yurtiçi pazarda değil, yurtdışı pazarda da kendisine müşteri bulacak ve hem ticari prestijiniz yükselecek, hem şirketin kar marjı, ciro oranları yükselecek ve bu sayede küçük işletme, uluslararası piyasada büyük, tanınan, saygın bir işletme seviyesine yükselecektir.
3.  İSO kalite belgesinin elde edilmesi ile birlikte, işletmenin ürettiği ürünlerde kalite standartları yükselecek, kalitesiz imalat, hatalı imalat işlemlerinin önüne geçilecektir. Kalite standartlarının sağlanmasına yönelik cihaz, ekipman ve teçhizatların alınması ile birlikte, bahsedildiği gibi hatalı imalat uygulaması ortadan kaldırılacak ve hatalı imalatların karşılığında, işletmeyi gelen ek maliyetler, külfetler sıfırlanacak, işletme karlarında maddi bir artış gözle görülür bir seviyede bulunacaktır.
4.  Alınan bu belge ve işletme için getirilen standartlar sayesinde, işletmenin tüm faaliyetleri, kişilerin anlayışından, yönetim anlayışından ya da kişilerin yönetim prensiplerinden çıkacak bağımsız kriterlere dönüşecek, profesyonel bir ekip, profesyonel bir yönetim anlayışı gerçeğe dönüşecektir.
5.  Elde edilecek İso belgesi ile getirilecek katkılar sayesinde, işletmelere gelen müşteriler ile sağlıklı iletişim kurulacak, müşteri odaklı hizmet anlayışı benimsenecek, müşteriler işletmeyi, işletme müşterileri daha iyi anlayacak, aynı dilden konuşma prensipleri geliştirilecek, müşteri odaklı firma, bir marka haline dönecek ve pazar payı maksimum seviyeye çıkacaktır.
6.  İso Belgesi gereği işletmeler tüm yaptırımlara uymak zorunda kalacak, firmanın yönetim standartları oluşacak, kuruluşun belirli yönetim standartları meydana gelecek ve küçük bir işletme ya da bireysel bir işletme zaman içerisinde kurumsallaşma yönünde önemli adımlar atacaktır.
7.  Rekabet şansına maksimum etki edilecek, yurtiçi pazarda rekabet sıralamasının üst seviyesinde yer alma avantajının yanında, yurtdışında rekabet etme şansı ortaya çıkacak ve tercih edilen, aranan markalar, işletmeler arasında firmalar görülmeye başlanacaktır. Rakiplerinize göre avantajlı duruma geçecek ve ürettiğiniz ürünü, malı ya da sunduğunuz hizmeti dünya standartlarında verme anlayışı ile rakipleriniz ile aranızda belirgin bir fark meydana getireceksiniz.

 

 

İSO Belgesi almak ve hizmetlerimizi incelemek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. 

 

https://www.eudenetim.com/hizmetler/belgelendirme-hizmetlerimiz/